❀⁂✍...نور آل محمد(عج)...⁂❀
☀ ☁ ❀ بـه لـطـافـت یــاس ❀ ☁ ☀
✿ ❀ ❁عَزیزٌ عَلیَّ اَن اَری الَخَلقَ و لا تُریَ❁ ❀ ✿

روز گذشته رهبر انقلاب در دیدار مداحان اهل بیت به مناسبت میلاد حضرت زهرا(س) به بیان نکات 
محمی پیرامون مداحی اهل بیت پرداختند. اهمیت مسائل مربوط به مذاکرات هسته ای در همین بیانات موجب شد، سخنان ایشان درباره پرهیز از انحراف، پرهیز از خرافه‌گرایی، پرهیز از مشکل‌تراشی در عقاید جوانها کمتر مورد توجه قرار گرفت. این سخنان را که در ابتدای بیانات رهبر انقلاب مطرح شد در ادامه می خوانید:


بسم‌ الله‌ الرحمن‌ الرحیم
والحمد لله رب العالمین والصلاة والسلام علی سیدنا محمد و آله الطاهرین و لعنة الله علی اعدائهم اجمعین. اللهم صل علی فاطمة و ابیها و بعلها و بنیها عدد ما احاط به علمک.

تبریک عرض میکنم این میلاد مسعود را به همه‌ی عاشقان ولایت، عاشقان نبوت، عاشقان خاندان پیغمبر، دلباختگان فضیلت حقیقی. به شما عزیزان خوشامد عرض میکنم؛ یکایک شما دارای ارج و مقامی هستید که اشاره خواهم کرد و عرض خواهم کرد. قبل از شروع عرایضم یاد مرحوم آقای آهی (رحمة‌الله علیه) مداح متعهد و پایبند و خیرخواه و پرتلاش را گرامی میدارم.

بنده مرحوم آهی را از سالهای اوایل دهه‌ی ۴۰ می‌شناسم. در مشهد یک جمعی از مادحان اهل‌بیت آمده بودند و ایشان فعال بود؛ البته آشنایی‌ای پیدا نکردیم اما من ایشان را شناختم و دیدم؛ سالهای متمادی ایشان را از دور می‌شناختیم؛ بعد هم از نزدیک خدمت ایشان رسیده بودیم. خدا ان‌شاءالله درجاتش را عالی کند، به‌معنای حقیقی کلمه، پابند و متعهد و علاقه‌مند و بخصوص نسبت به جامعه‌ی مداح دارای احساس تعهد و مسئولیت بود. و هر سال ما ایشان را در اینجا زیارت میکردیم. رحمت خدا بر او باد؛ خدا ایشان را بیامرزد؛ خدا ما را هم بیامرزد!

سه مطلب را من عرض میکنم: یکی درباره‌ی شما است، درباره‌ی مداحی و درباره‌ی این حرفه‌ی بسیار شریف است؛ یکی درباره‌ی مسئله‌ی هسته‌ای است که امروز به یک مسئله‌ی رایج در کشور ما تبدیل شده است؛ یکی هم راجع به مسئله‌ی یمن است. این سه مطلب را من امروز به‌طور اجمال با شما عزیزان، و در واقع با ملت ایران، مطرح میکنم.

درباره‌ی مطلب اول؛ حرفه‌ی مداحی حرفه‌ی بسیار باشرافتی است؛ چرا؟ چون در طول تاریخ کسانی بودند که ستمگران را، ظالمان را، زورگویان را مدح میگفتند و مدح میکردند؛ امروز هم هستند. امروز هم در دنیا کسانی هستند که زبان میگشایند به مدح پلیدترین انسانهای عالم، یا قلمهایشان را با مزد ــ با مزدی کثیف و پلید ــ در این راه به‌کار می‌اندازند؛ شما به‌عکس، زبانتان، نفَستان، حنجره‌تان، قدرت هنری‌تان در خدمت مدح فضیلت است. خاندان پیغمبر خاندان فضیلتند؛ سرتاپا فضیلت. مادح خورشید مداح خود است؛ شما در واقع با مدح فضیلت خاندان پیغمبر، مدح خودتان را هم میکنید و در واقع شرافت این شغل را نشان میدهید. من چند سال قبل از این، در همین مجلس مربوط به فاطمه‌ی زهرا (سلام‌الله علیها) این شعر را از مرحوم صغیر اصفهانی خواندم:

در حدیث آمد که اندر لیلة‌ الاسراء پیمبر
اشترانی دید، من خود اشتری زان کاروانم
گر نداری باور و حجت همی خواهی نظر کن
بر کتاب مدح او در دست من کاین هست بارم

رحمت خدا بر صغیر اصفهانی. بنابراین شما کتاب مدح فضیلت را در دست دارید؛ این شرافت بزرگی است؛ خوش به حال شما؛ قدر بدانید این حرفه را، این خصوصیات را و این فرصت را مغتنم بشمارید. این، نکته‌ی اول درباره‌ی مداحی.

نکته‌ی دوم؛ امروز جامعه‌ی مداح کشور، فرصت بسیار بزرگی را در اختیار دارد؛ شما مجالسی تشکیل میدهید؛ جمعیت‌های بزرگ، گاهی جمعیت‌های هزاران نفری و غالباً هم جوان جمع میشوند پای منبر شما و پای خواندن شما و مدیحه‌سرایی و مرثیه‌خوانی شما؛ از این فرصت بهتر؟ این‌همه مخاطب، این‌همه دل آماده‌ی شنیدن و نیوشیدن، این همه نفوس آماده‌ی تربیت شدن در اختیار شما هستند؛ این فرصت است؛ اِغتَنِمُوا الفُرَص فَاِنَها تَمُرُ مَرَ السَحاب. این فرصت را مغتنم بشمرید؛ از این فرصت بهترین استفاده را بکنید.
نکته‌ی سوم؛ بهترین استفاده‌ی از این فرصت چیست؟ تبلیغ معارف دین؛ تبلیغ همان چیزی که این بزرگواران، این نشانه‌های عظمت و فضیلت برای خاطر آن، جانشان را کف دست گرفتند؛ این‌همه رنج بردند؛ این‌همه مصیبت کشیدند؛ حادثه‌ی عاشورا به‌وجود آمد؛ حوادث گریه‌آور صدر اسلام به‌وجود آمد. [اینها] برای چه بود؟ برای ترویج معارف دین بود. از این فرصت برای ترویج معارف دین، برای سوق دادن نسل جوان به عمل به دین، به عمل به شریعت، به عمل به مسئولیتهای بزرگ این دوران استفاده کنید. امروز کشور ما، ملت ما و دنیای اسلام محتاج درست فهمیدن، درست عمل کردن و ایستادگی کردن است. ملت ایران الگو است؛ در میان ملت، جوانان موتور حرکتند. این جوانها در اختیار شما هستند؛ یعنی شما با یک نگاه ملاحظه خواهید کرد که به یک معنا موتور حرکت دنیای اسلام، زیر کلید شما است. معارف دین را تبلیغ کنید.

آنچه را مردم احتیاج دارند و آنچه را این جوانها احتیاج دارند برای پاک بودن، برای پاک زیستن، برای سبک زندگی اسلامی، برای مسلمان شدن به‌معنای واقعی کلمه، برای عاقبت به خیری، به اینها یاد بدهید؛ این در اختیار شما است. کِی ما در طول تاریخ این‌همه مجلس داشتیم که در آنها این‌همه جوان جمع بشوند و دلهایشان را در اختیار شما بگذارند. در زمان ما و در دوره‌ی جوانی ما در مشهد اگر همه‌ی مداحها را میشمردند، از پنج شش نفر بیشتر نمیشدند، در تهران هم یک‌خرده بیشتر از این. این‌همه مجلس، این‌همه گوینده، این‌همه خواننده، این‌همه هنر، این‌همه صدای خوش، شعرا هم به‌کار می‌افتند و آنها هم شعر میگویند؛ از این فرصت استفاده کنید؛ این هم نکته‌ی بعدی.

و نکته‌ی آخر؛ پرهیز از انحراف، پرهیز از خرافه‌گرایی، پرهیز از مشکل‌تراشی در عقاید جوانها؛ گاهی ما یک کلمه‌ای میگوییم که یک گرهی در ذهن جوانِ مخاطب ما به‌وجود می‌آید؛ این گره را چه کسی میخواهد باز کند؟ این گرهی را که ما با بیان ناقص خودمان یا بیان غلط خودمان یا بی‌توجهی و بی‌مسئولیتی خودمان در ذهن این جوان به‌وجود می‌آوریم و عقیده‌ی او را دچار مشکل میکنیم، این گره چگونه باز خواهد شد؟ اینها مسئولیت است.

اینکه ما مجلس عزاداری و مدح سیدالشهدا را ــ که عظمت او به‌خاطر شهادت است، عظمت او به‌خاطر فداکاری در راه خدا است، عظمت او به‌خاطر گذشت است؛ گذشت از همه چیز، از همه‌ی خواسته‌ها، از همه‌ی مطلوبها ــ تبدیل کنیم به یک نقطه‌ی سبک، به یک جایی که یک تعدادی جوان لخت بشوند، بپرند هوا، بپرند پایین و ندانند چه میگویند، درست است؟ این شکر این نعمت است که خدا به شما داده؟ این صدای خوش نعمت است؛ این توانایی اداره‌ی مجلس نعمت است؛ اینها چیزهایی است که خدا به همه نداده است، به شما داده؛ باید این نعمتها را شکر بگزارید.

بنابراین من جامعه‌ی مداح را از ته دل دوست میدارم؛ برایتان دعا میکنم؛ خداوند ان‌شاءالله به شماها توفیق بدهد، به شماها کمک کند؛ اما این را هم عرض میکنم که انتظارات از جامعه‌ی مداح، امروز در جامعه‌ی ایرانی و در کل نگاه منطقه‌ای، انتظار بالایی است. من درباره‌ی حضرت صدیقه‌ی طاهره‌ی معصومه‌ی راضیه‌ی مرضیه (سلام الله و سلام جمیع انبیائه و ملائکته و عباده الصالحین علیها) چیزی نمیتوانم عرض بکنم؛ شما در بیانات خودتان مطالبی را بیان کردید، بنده هم زبانم قاصر است از اینکه مطلبی را عرض بکنم؛ [لذا] از این موضوع عبور میکنیم.


دانلود فایل تصویری سخنرانی

شنبه 22 فروردین 1394
یکشنبه 29 مهر 1397 23:52
Simply want to say your article is as surprising. The clarity
to your put up is simply nice and i could suppose you're a professional in this subject.
Fine with your permission allow me to clutch your feed to keep up to
date with approaching post. Thanks a million and please carry on the rewarding work.
یکشنبه 29 مهر 1397 21:48
Hi Dear, are you genuinely visiting this web page regularly,
if so then you will absolutely obtain fastidious knowledge.
یکشنبه 29 مهر 1397 19:35
I'm impressed, I must say. Seldom do I come across a blog that's equally educative
and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head.
The problem is something too few men and women are speaking
intelligently about. I am very happy I came across this during my
search for something relating to this.
یکشنبه 29 مهر 1397 17:50
Why people still use to read news papers when in this technological globe everything is existing on net?
شنبه 28 مهر 1397 02:09
I'd like to thank you for the efforts you've put in penning this blog.

I really hope to check out the same high-grade content from you in the future as well.
In fact, your creative writing abilities has inspired
me to get my very own website now ;)
شنبه 28 مهر 1397 00:32
Very nice write-up. I definitely appreciate this site.
Keep it up!
جمعه 27 مهر 1397 23:53
Thanks in favor of sharing such a fastidious thinking,
article is good, thats why i have read it completely
سه شنبه 24 مهر 1397 18:37
Hi there would you mind sharing which blog platform you're using?
I'm going to start my own blog soon but I'm having a tough time selecting
between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal.
The reason I ask is because your layout seems different
then most blogs and I'm looking for something unique.
P.S My apologies for being off-topic but I had to ask!
سه شنبه 24 مهر 1397 18:33
Useful info. Fortunate me I discovered your website by accident, and I am shocked why this twist of fate didn't happened
in advance! I bookmarked it.
سه شنبه 24 مهر 1397 18:24
Please let me know if you're looking for a article
writer for your site. You have some really
good articles and I feel I would be a good asset.
If you ever want to take some of the load off, I'd absolutely love to write some
articles for your blog in exchange for a link back to mine.
Please blast me an email if interested. Thank you!
سه شنبه 24 مهر 1397 15:37
bookmarked!!, I really like your website!
پنجشنبه 19 مهر 1397 17:20
Helpful information. Lucky me I discovered your website
by accident, and I am stunned why this twist of fate did not happened in advance!

I bookmarked it.
پنجشنبه 19 مهر 1397 15:29
I am in fact thankful to the owner of this web page
who has shared this great post at at this time.
پنجشنبه 19 مهر 1397 12:00
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get several emails with the same comment.

Is there any way you can remove me from that service? Bless you!
چهارشنبه 18 مهر 1397 15:18
Excellent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your website, how could i subscribe for a weblog
web site? The account aided me a appropriate deal. I were tiny
bit acquainted of this your broadcast provided shiny transparent idea
چهارشنبه 18 مهر 1397 12:03
This excellent website definitely has all of the information I needed about this subject and didn't know who to ask.
چهارشنبه 18 مهر 1397 08:26
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this
post and also the rest of the website is also really good.
سه شنبه 17 مهر 1397 19:18
My brother recommended I might like this website.

He was once entirely right. This put up truly made my day.
You can not believe just how a lot time I had spent for this info!
Thanks!
سه شنبه 17 مهر 1397 03:05
Keep on working, great job!
دوشنبه 16 مهر 1397 22:08
What's up i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i
read this paragraph i thought i could also create
comment due to this sensible post.
دوشنبه 16 مهر 1397 19:53
I have been exploring for a little for any high-quality articles or blog posts in this sort of house .
Exploring in Yahoo I ultimately stumbled upon this web site.

Studying this info So i'm glad to convey that I have an incredibly
good uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot without
a doubt will make certain to don?t overlook this website and give it a
look regularly.
دوشنبه 16 مهر 1397 19:09
Hey fantastic website! Does running a blog similar to this require a great deal of work?
I have absolutely no understanding of computer programming however
I was hoping to start my own blog soon. Anyways, should you have any ideas
or techniques for new blog owners please share. I know this is off subject nevertheless I just had to ask.
Thank you!
دوشنبه 16 مهر 1397 08:02
Please let me know if you're looking for a writer for your weblog.
You have some really great articles and I feel I would be a good asset.

If you ever want to take some of the load off, I'd really like
to write some material for your blog in exchange for a
link back to mine. Please send me an e-mail if interested.

Thanks!
یکشنبه 15 مهر 1397 22:17
It's really very difficult in this active life
to listen news on TV, so I just use internet for that reason, and take
the most up-to-date news.
یکشنبه 15 مهر 1397 20:24
I have read so many articles regarding the blogger lovers but this paragraph is in fact a nice article, keep
it up.
یکشنبه 15 مهر 1397 19:19
Hi there to every one, the contents existing at this
web site are actually awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows.
یکشنبه 15 مهر 1397 07:37
We are a group of volunteers and opening a new scheme
in our community. Your web site offered us with helpful information to work on. You've done a formidable activity and
our whole neighborhood can be grateful to you.
شنبه 14 مهر 1397 05:59
I like the valuable info you provide in your articles. I'll bookmark
your weblog and check again here regularly. I am quite sure I will learn plenty of new stuff
right here! Best of luck for the next!
جمعه 13 مهر 1397 20:44
whoah this blog is great i really like reading your articles.
Stay up the great work! You understand, lots of individuals are hunting round for this info, you can aid them greatly.
جمعه 13 مهر 1397 07:48
Thanks for a marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you are a great author.
I will remember to bookmark your blog and definitely will come
back someday. I want to encourage you to definitely
continue your great writing, have a nice morning!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 31 تا 60
درباره وبلاگ


» ضمن عرض سلام و خیر مقدم به دوستان گرامی و عزیز خوش آمدید.
امیدوارم از وبلاگ بنده نهایت استفاده و لذت را ببرید و از اون بیشتر بازدید و نظر بدید.
نظرات شما دوستان عزیز برای بنده واقعا با ارزش است.
☃*:..با تشکر‎..:*☃

مدیر وبلاگ :
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
کلیه حقوق این وبلاگ برای ❀⁂✍...نور آل محمد(عج)...⁂❀ محفوظ است