تبلیغات
❀⁂✍...نور آل محمد(عج)...⁂❀ - آنژیوپلاستی بهترین روش درمان بیماری های قلبی
❀⁂✍...نور آل محمد(عج)...⁂❀
☀ ☁ ❀ بـه لـطـافـت یــاس ❀ ☁ ☀
✿ ❀ ❁عَزیزٌ عَلیَّ اَن اَری الَخَلقَ و لا تُریَ❁ ❀ ✿

آنژیوپلاستی بهترین روش درمان بیماری های قلبی

گروهی از محققان قلب با انجام مطالعات جدید اعلام کرده اند، استفاده از آنژیوپلاستی در موارد اورژانسی گرفتگی عروق قلبی می تواند تاثیر بسیار بهتری را نسبت به دیگر روش های درمانی بیماری های قلبی بر جای بگذارد.محققان بیماری های قلبی و عروقی بریتانیا به تازگی دریافته اند، آنژیوپلاستی بهترین روش پیشنهادی برای درمان موارد اورژانسی حملات قلبی محسوب می شود و این در حالیست كه بیشتر بیمارستان‌ ها امكانات لازم این کار را نداشته و به جای آن از داروهای ضدلختگی خون استفاده می ‌كنند.

این محققان اعلام کرده اند، از میان درمان ‌های متفاوت نظیر داروهای ضد لختگی، بالون زدن و آنژیوپلاستی، روش سوم موفق ‌ترین درمان است كه استفاده‌ كنندگان آن كمتر از دیگر گروه‌ ها به علت گرفتگی عروق به بیمارستان باز می ‌گردند.طبق آمار های منتشر شده، ۶/۸۴ درصد از بیمارانی كه تحت این روش درمانی قرار گرفته ‌اند درمان شده اند.

درمان بیماری های قلبی

اگر شما دچار بیماری قلبی هستید کنترل آن بسیار مهم است.خوب غذا خوردن، فعالیت بدنی مناسب و منظم و داشتن وزن مناسب به شما كمك می كند از وخامت وضعیت خود بكاهید.اگر سیگار می كشید آن را ترك كنید و اگر دارای دیابت هستید نیازاست سریعاً آن را درمان كنید. همچنین لازم است تستهای تخصصی پزشكی و یا مصرف دارو و اعمال تشخیصی مخصوص انجام دهید. این بخش ضمن ارائه توضیح در خصوص مطالب فوق به شما كمك می كند از سلامت قلب خود محافظت كنید

تستهای غربالگری

در اغلب موارد شما احتیاج به تستهای تشخیصی برای اطمینان داشتن از بیماری قلبی و شدت آن دارید ممكن است به نظر پزشك شما این تستهای مهمی نباشد ولی به تائید تشخیص كمك میكند اغلب تستهای غر بالگری در بیرون از بدن ما انجام می گردد و بدون درد هستند. بعد از گرفتن دقیق تاریخچه پزشكی و انجام دادن معانیات بالینی ممکن است پزشك یك یا چندتا از آن تستها را انجام دهد.

الكتروكاردیوگرام

الكتروكاردیوگرام از فعالیتهای الكتریكی قلب شما تصویری را روی كاغذ رسم میكند. این تست می تواند ضربات غیر طبعیی و انهدام ماهیچه های قلبی و مشكلات جریان خون در رگهای كرونی قلب و بزرگ شدن قلب را به ما نشان دهد.

تست ورزش

این تست فعالیتهای الكتریكی قلب را در زمان فعالیت های بدنی را ثبت می كند. شما معمولاً در روی یك نوار حركت میکنید و در همان حال ثبت نوار قلب شماانحام میشود. اگر بیماری به دلیل مشکلات مفاصل یا مشکلات قلبی نتاند این تست را انجام دهد به جای فعالیت بدنی دارویی دریافت میکند و با افزایش یافتن خون به قلب مشكلات موجود در جریان یافتن خون به قلب را اگر وجود داشته باشد پی می برید.

تست تالیوم

این تست كار كرد ماهیچه های قلب را در زمانی كه خون به قلب جریان دارد نشان می دهد. یك مقدار ناچیز از مواد رادیواكتیوی در قسمت بازو در درون سیاهرگ تزریق می شود و با یك دوربین از برداشت آن بوسیله ماهیچه قلب تصویر بر میدارد.

اكوكاردیوگرافی

تغییرات امواج صوتی در تصاویر نشان دهنده اندازه قلب و شكل قلب و حركات آن می باشد امواج صوتی همچنین برای نشان دادن مقدار پمپ شدن خون حین خارج شدن از قلب در حین انقباض استفاده میشود.

آنژیوگرافی

در این روش یك لوله كوچك توخالی تحت بی حسی موضعی از طریق بازو و یا ران وارد سرخرگ یا سیاهرگ محیطی می شود و نوك آن برای تزریق ماده حاجب وارد قلب می گردد اندازه و شدت بیماری قلبی با توجه به نتایج آن مشخص می شود. تصاویر گرفته شده به نام آنژیوگرام ویا آرتریوگرام خوانده می شود.

ونتریوكولرگرام

تزریق مستقیم ماده حاجب به داخل حفره بطن چپ را میگویند. مانند آنژیوگرافی انجام می شود ولی تصاویر حاصله ضبط می شود.

اولتراسوند در عروق كرونری

دراین روش بوسیله یك لوله كوچك كه وارد عروق محیطی می شود میزان جریان خون اندازه گیری می گردد. سپس از سرخرگها كرونری قلب تصویری برداشت می شود كه نشان دهنده ضخامت و سایر خصوصیات دیگر این عروق می باشد. این روش به پزشك معالج امكان دیدن جریان خون و سایر انسداد ها را می دهد. همچنین چندین تست جدید و بسیار حساس غربالگری موجود می باشد. شما می توانید از پزشك خود در باره این سه مورد سوال بفرمائید.

داپلر سونوكاروتید :در این روش از امواج صوتی برای مشخص كردن انسدادها و باریك شدگی های سرخرگ كاروتید استفاده می شود كه هر دو مورد می تواند به حمله قلبی وسكته مغزی ختم شود.

توموگرافی كامپیوتری پرتاب الكترون:

این وسیله یك اسكن بسیار سریع می باشد كه امكان تهیه تصویری سریع از تركیب كلسیم عروق كرونر را ایجاد می كند. این روش می تواند بیماری قلبی را قبل از اینكه شما هیچ علامتی را احساس كنید تشخیص دهد.

ارزیابی خطر بیماری قلبی

اولین قدم برای داشتن یک قلب سالم آگاهی از عوامل خطری است که شما را تهدید میکند. بعضی خطرات مانند كشیدن سیگار واضح است هر زنی می داندكه سیگار میكشد یا نه. اما فاكتورهای دیگر مانند فشار خون و كلسترول خون بالا عمدتاً علا مت آشكار ی ندارد و نیاز به اندازه گیری دارند. بنا بر این برای آنکه بدانید تا چه حد در معرض خطر بیماریهای قلبی هستیدنیاز به جمع آوری یك سری اطلاعات دارید.

نقش پزشک

برای آنکه بدانید تا چه حد در خطر بیماریهای قلبی هستید اولین قدم آنست که به پزشک مراجعه نمایید. ما به شما میگوییم چگونه از پزشک برای ارزیابی خطر بیماریهای قلبی کمک بگیرید.

. صحبت كردن : به پزشكتان بگویید كه شما می خواهید قلبتان را سالم نگه دارید و دوست دارید به رسیدن به این هدف کمک کنید. سپس از او بپرسید:

الف) چقدر در معرض خطر بیماری قلبی هستم؟

ب) چگونه میتوانم این خطر را کاهش دهم؟

ج) چه آزمایشاتی باید انجام دهم؟

. جزییات درمان: اگر در حال درمان بیماری قلبی یا عوامل خطر خود هستید جزییات درمان را سوال کنید. ( نیاز به عمل جراحی، بستری، ...)

. راحت باشید: وقتی پزشكتان از شما سوال میكند تا حد ممكن كامل جواب دهید در حالی كه بعضی موضوعها ممكن است كاملاً شخصی به نظر برسند بحث در مورد آنها ممكن است به پزشك شما كمك كند كه شانس پیشرفت بیماری قلبی را تخمین بزند یا برای كاهش میزان خطر بیشتر به شما کمک كند.

اگر بیماری قلبی دارید هر كدام از علایم را به اختصار توضیح دهید.

. از او بخواهید موضوع را به شکل ساده برایتان توضیح دهد: اگر بعضی چیزها را متوجه نشدید از پزشكتان بخواهید كه با زبان ساده برایتان توضیح دهد. اگر در مورد اینكه پزشكتان چه میگوید یا شنوایی شما خوب نیست نگران هستید با یكی از دوستان یا خویشاوندانتان به مطب پزشك مراجعه نمایید.

. سوالاتی كه باید ازپزشكان بپرسید

1ـ چقدر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستم؟

2ـ فشار خون من چقدر است ؟ و باید چكار كنم؟

3ـ كلسترول خون من چقدر است؟ ( كه شامل كلسترول كل خون، LDL یا كلسترول بد، HDL یا كلسترول خوب و تری كلسریدمیشوند) و باید چکار کنم؟

4ـ شاخص توده بدنی و دور كمر من چقدر است؟ آیا اضافه وزن دارم؟

5ـ سطح قند خون من چقدر است؟ آیا در خطر ابتلا به دیابت هستم ؟

6ـ چه آزمایشات دیگری نیاز دارم ؟

7- هر چند وقت یك بار برای بررسی سلامت قلبم باید مراجعه كنم ؟

8 ـ چگونه میتوانید برای ترك سیگار به من كمك كنید.

9 ـ چه میزان فعالیت فیزیكی برای كمك به سلامت قلبم نیاز دارم ؟

10 ـ یك رژیم غذایی قلب سالم برای من چیست آیا لازم است با یك كارشناس تغذیه برای كسب اطلاعات بیشتر در مورد رژیم غذایی سالم صحبت كنم؟

10ـ اگر حمله قلبی داشتم چطور باید اطلاع دهم ؟

چك كنید:

آزمایشاتی وجود دارد كه میتواند به سلامت قلب شما كمك كند از پزشكتان بخواهید این آزمایشات را برای شما بنویسد.

وضعیت لیپوپروتئین ها :

یك آزمایش خون میتواند كل كلسترول، كلسترول خوب، بد، تری گلسریدها و دیگر انواع چربی را در خون شما اندازه گیری کند. برای این آزمایش باید از 9 تا 12 ساعت قبل ناشتا باشید. معنی آن این است که شب قبل از مراجعه به آزمایشگاه شام سبکی میل میکنید ( حدود ساعت 6 تا 7 شب) و تا صبح روز بعد که برای آزمایش مراجعه میکنید هیچ غذای دیگری میل نمیکنید

بعضی ها فکر میکنند میتوانند یک لیوان شیر یا اب میوه بنوشند در حالی که خوردن مقدار کمی از این مایعات نیز میتواند نتایج ازمایشات شما را به اشتباه اندازد. پس از شب قبل تا پس از دادن نمونه خون هیچ چیزی نخورید.

چرا: برای یافتن كلسترول بالای خون یا سطح بالای تری گلیسرید (هر دو آنها عامل خطر بیماری قلب هستند.)

چه وقت : همه بزرگسالان سالم حداقل 5 سال یك بار باید سطح كلسترول خونشان را چك كنند و بر اساس نتیجه ممكن است پزشك شما تصمیم بگیرد كه آزمایشات زودتر تكرار شود

بیماری‌های قلب در راس علل مرگ هر دو گروه مردان و زنان قرار دارد. اما این واقعیت به معنای آن نیست كه شما مجبور به پذیرفتن آن هستید. اگرچه بعضی عوامل خطر مانند سابقه خانوادگی، سن و نژاد را نمی‌توان تغییر داد اما می‌توان روش زندگی خود را به گونه‌ای انتخاب كرد كه از این بیماری‌ها پیشگیری شود. این‌كار خیلی سخت نیست. فقط كافی است درست و اصولی زندگی كنید. امروز با پذیرفتن زندگی سالم می‌توانید از وقوع مشكلات قلبی در آینده جلوگیری كنید. این ۵ قدم شما را به زندگی بدون بیماری قلبی نزدیك می‌كنند:

● سیگار نكشید

شارون هایس متخصص قلب و سرپرست كلینیك قلب زنان در روچستر توصیه می‌كند كه "اگر سیگار می‌كشید، آن را كنار بگذارید. مصرف سیگار به هر میزان كه باشد، زیانبار است." تنباكوی جویدنی و سیگارهای كم جرم و كم‌ نیكوتین هم مضر هستند. كسانی كه در معرض دود سیگار نیز قرار می‌گیرند، زیان خواهند دید. دود تنباكو حاوی بیش از ۴۸۰۰ ماده شیمیایی است كه بیشتر آنها برای قلب و عروق خونی ضرر دارند و آنها را مستعد تنگی شریان‌ها (آترواسكلروز) می‌كند كه در نهایت می‌تواند به حمله قلبی منجر شود.

علاوه بر این، نیكوتین دود سیگار موجب انقباض رگ‌ها، افزایش ضربان قلب و فشارخون و تشدید فعالیت قلب‌ می‌شود. منوكسیدكربن در دود سیگار، جای اكسیژن را در خون شما می‌گیرد و باعث افزایش فشارخون و فشار به قلب برای كار بیشتر و ذخیره اكسیژن كافی می‌شود. زنانی كه قرص ضدبارداری می‌خورند و سیگار هم می‌كشند نسبت به سایر زنانی كه سیگار نمی‌كشند بیشتر در معرض خطر حمله قلبی یا سكته قرار دارند. خبر بدتر اینكه، این خطر با افزایش سن به‌خصوص پس از ۳۵ سالگی بیشتر می‌شود. خوشبختانه، پس از یك‌سال سیگار نكشیدن احتمال خطر بیماری‌ قلبی به شدت كم می‌شود و دیگر مهم نخواهد بود چه مدت و چقدر سیگار كشیده‌اید. پس هر چه زودتر سیگار را ترك كنید تا قلبتان با سلامت آشنا شود.

● ورزش، ورزش، ورزش

حتما می‌دانید كه ورزش برای شما لازم است اما شاید ندانید كه تاثیر آن بر سلامت شما چه اندازه است.

شركت منظم در ورزش‌های متعادل می‌تواند خطر بیماری‌های كشنده قلب را تا یك چهارم كاهش دهد. وقتی شما ورزش را با سایر برنامه‌های سلامت مثلا حفظ وزن مناسب همراه می‌كنید، این منفعت دو چندان می‌شود.

ورزش منظم با افزایش جریان خون قلب، تقویت انقباضات عضلانی و افزایش میزان برون‌ده قلب با صرف نیروی كمتر می‌تواند به پیشگیری از بیماری قلب كمك كند. علاوه بر این، فعالیت جسمی می‌تواند به كنترل وزن كمك كرده، احتمال پیشرفت سایر بیماری‌های فشار آورنده به قلب مانند افزایش فشارخون، كلسترول بالا و دیابت را كاهش دهد. ورزش می‌تواند استرس را هم كه خود عاملی در ایجاد بیماری قلبی است كم كند. متخصصان پیشنهاد می‌كنند، حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه فعالیت جسمی نسبتا فشرده در اغلب روزهای هفته داشته باشید.

با این حال، حتی ورزش‌های كوتاه مدت می‌توانند برای قلب مفید باشند. اگر نمی‌توانید از این توصیه پیروی كنید، به طور كلی ورزش را كنار نگذارید و تا آنجا كه فرصت دارید، در اكثر روزهای هفته، به ورزش بپردازید. به خاطر داشته باشید باغبانی، كار منزل (خانه‌داری)، بالا رفتن از پله و... هم جزو‌ فعالیت روزانه شما محسوب می‌شود. مجبور نیستید برای ورزش كردن خود را تحت فشار قرار دهید بلكه به تدریج شدت، مدت و تناسب ورزش را زیاد كنید، تا سود بیشتری از آن ببرید.

● خوب و درست بخورید

یك رژیم غذایی مناسب و دوستدار قلب را انتخاب كنید. خوردن غذاهای سرشار از میوه، سبزی، حبوبات كامل و لبنیات كم‌چرب می‌تواند به حفاظت از قلب شما كمك كند.

لوبیا و منابع كم‌چرب پروتئین و به‌خصوص انواع ماهی می‌تواند خطر بیماری‌های قلب را كم كند. محدود كردن مصرف چربی‌ها هم اهمیت زیادی دارد. چربی‌های اشباع و ترانس می‌توانند با افزایش كلسترول خون، خطر بیماری عروق كرونر قلب را زیاد كنند. چربی اشباع كه در رژیم غذایی افراد (از جمله گوشت، كره، پنیر، شیر و روغن) معمولا بیشتر استفاده می‌شود می‌تواند نگران كننده‌ترین عامل خطر باشد. بنابراین لازم است اكثر افراد میوه و سبزیجات بیشتری را در وعده‌های غذایی خود مصرف كنند (حدود ۵ تا ۱۰ واحد در روز)

منابع اطلاعاتی زیادی وجود دارد كه نشان می‌دهد میوه و سبزی، نه تنها از بیماری‌های قلبی- عروقی پیشگیری می‌كند بلكه در پیشگیری از سرطان و بیماری‌های دیگر نیز موثر است.

اسید چرب امگا۳، نوعی چربی غیراشباع چند زنجیره‌ای است كه ممكن است خطر حمله قلبی را كاهش دهد. و از ضربان نامنظم قلب و بالا رفتن فشارخون جلوگیری كند. بعضی ماهی‌ها منابع طبیعی خوبی از امگا۳ هستند. با این حال زنان باردار و زنانی كه در سنین باروری هستند، باید از مصرف چربی كوسه ماهی‌هایی كه حاوی مقادیر زیادی جیوه‌اند خودداری كنند، چون می‌تواند برای جنین خطرناك باشد. امگا۳ در روغن سویا، روغن بزرك، روغن گردو و روغن كانولا هم در مقادیر كمتر وجود دارد.

● وزن خود را در حد مناسب حفظ كنید

هر چه در بزرگسالی وزن شما افزایش پیدا كند، بافت چربی شما هم بیشتر خواهد شد.

این اضافه وزن می‌تواند منجر به شرایطی شود كه خطر بیماری‌های قلبی را در شما زیاد كند؛ مثل بالا رفتن فشارخون، افزایش كلسترول و دیابت.

حتما می‌پرسید از كجا بدانیم كه وزن مناسب ما چقدر است. یك راه این است كه شاخص توده بدن یا BMI را اندازه‌ بگیرید كه با تقسیم وزن (برحسب كیلوگرم) بر مجذور قد (برحسب متر) به‌دست می‌آید. اگر شاخص توده بدنی شما از ۲۵ بیشتر باشد، یعنی اضافه وزن دارید و احتمالا چربی خون شما و فشارخون شما هم بالاست و در نتیجه احتمال بیماری قلبی و سكته هم در شما بیشتر خواهد بود.

شاخص توده بدن اگر چه راهنمای خوبی است اما كامل نیست. عضلات بیشتر از چربی وزن دارند. به‌عنوان مثال زنان و مردانی كه اندام عضلانی و متناسب دارند هم ممكن است بدون اینكه خطری سلامت آنها را تهدید كند، BMI بالایی داشته باشند. به همین علت، اندازه‌گیری دور كمر روش مفیدی برای اندازه‌گیری چربی شكمی است. به‌طور كلی، مردانی كه دور كمر آنها بیشتر از ۴۰ اینچ )۱۲۰ cm( و زنانی كه دور كمر آنها بیش از ۳۵ اینچ )۱۰۵ cm( باشد، اضافه وزن دارند.

حتی مقادیر كمی كاهش وزن می‌تواند مفید باشد. كاهش وزن حتی تا ده درصد می‌تواند فشارخون را كم كرده، سطح كلسترول خون و احتمال دیابت را كاهش دهد.

● به‌طور مرتب سلامت خود را بررسی كنید

فشارخون و كلسترول بالا می‌تواند به سیستم قلبی- عروقی از جمله قلب صدمه بزند اما بدون آزمایش خون و اندازه‌گیری فشارخون، نخواهید دانست كلسترول و فشارخون‌تان بالاست یا نه. غربالگری منظم (آزمایش پیش از ابتلا به بیماری) می‌تواند شما را از این شرایط آگاه كرده، هشدار اولیه برای مراقبت بیشتر باشد.

اندازه‌گیری مرتب فشارخون برای اولین‌بار از كودكی آغاز می‌شود. بزرگسالان باید حداقل هر دو سال یك بار فشارخون خود را اندازه بگیرند.

ممكن است فشارخون شما در حد انتظار نباشد یا دارای سایر عوامل خطر برای ابتلا به بیماری قلبی-عروقی باشید.

در این صورت لازم است با فواصل كمتری فشارخون شما اندازه‌گیری شود. متوسط فشارخون طبیعی حدود ۱۲۰/۸۰ میلی‌متر جیوه است.

سطح كلسترول خون در بزرگسالان باید حداقل هر ۵ سال یك‌بار بررسی شود اما اگر نتیجه آزمایش شما در حد انتظار نباشد یا دارای سایر عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی- عروقی باشید، لازم است بررسی‌های بیشتری داشته باشید. بعضی كودكان هم به بررسی خون از نظر سطح كلسترول نیاز دارند.

● حرف آخر

بیماری قلبی معمولا قابل پیشگیری است. پیروی از روش زندگی سالم، خیلی پیچیده نیست و نیاز به سخت‌گیری هم ندارد كافی است این عادت‌ها را وارد زندگی خود كنید و از زندگی سالم‌تر در آینده لذت ببرید.‌درباره وبلاگ


» ضمن عرض سلام و خیر مقدم به دوستان گرامی و عزیز خوش آمدید.
امیدوارم از وبلاگ بنده نهایت استفاده و لذت را ببرید و از اون بیشتر بازدید و نظر بدید.
نظرات شما دوستان عزیز برای بنده واقعا با ارزش است.
☃*:..با تشکر‎..:*☃

مدیر وبلاگ : ❀حـامـد عـقـیـلـی❀
صفحات جانبی
نظرسنجی
با عرض ادب و احترام سلام علیکم...خدا قوت به تمام کاربران گرامی و عزیز✍ رضایت شما کاربران گرامی از برنامه ها ، شعرها و دیگر مطالب وبسایت در چه حدی است؟✍


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
فرم تماس
نام و نام خانوادگی
آدرس ایمیل
امکانات دیگر
filesell
کلیه حقوق این وبلاگ برای ❀⁂✍...نور آل محمد(عج)...⁂❀ محفوظ است